تبلیغات
رایش چهارم - دریای مازندران یا خزر؟

دریای مازندران یا خزر؟

تاریخ:جمعه 13 اردیبهشت 1392-10:08 ب.ظ

دریای مازندران (کاسپین) یا خزر؟  

تاریخچه ای کوتاه از نام دریای مازندران:

در دنیای باستان یونانیان و ایرانیان باستان واژه "اقیانوس هیرکانی" را برای آبهای شمالی ایران به کار میبردند. هیرکانی یکی از ساتراپهای ایران هخامنشی بود که ناحیه ای برابر استانهای گلستان, مازندران, گیلان و ترکمنستان کنونی را در بر میگرفت. ایرانیان باستان همچنین واژه دریای گیلان را برای این آبها به کار میبردند و در نوشته های عربی, نامی که برای این دریا آورده شده همان بحر جیلان میباشد که معرب همین واژه گیلان است. فردوسی نیز در دو بیت در شاهنامه به این نام برای این دریا اشاره میکند:

ز یک سو به دریای گیلان ره است        چراگاه اسبان و جای نشست

ز دریای گیلان چون ابر سیاه                 دمادم به ساری رسیده سپاه

همچنین جغرافیدان بزرگ یونانی , استرابون, که در حدود سالهای 60 پیش از میلاد تا 30 میلادی میزیسته است, , واژه کاسپین را برگرفته از نام قومی به نام کاسپی میداند. کاسپی ها یا کاسی ها از اقوام آریایی بودند که در کرانه های غربی و جنوب غرب دریای مازندران اقامت گزیدند. (برای آگاهی بیشتر از اقوام کاسی, بنگرید به این نوشتار از یزدان صفایی) در زبان گیلکی, "سی" به معنای صخره و "پی" به معنای جلگه میباشد. در نزدیکی شهر باستانی تبرستان نیز شهری به نام کاسپین وجود داشته است که گواهی بر همین نظریه است. واژه قزوین نیز معرب همین واژه کاسپین است. همچنین در اسنادی که در موسسات تاریخشناسی روسیه موجود است و نیز به تصریح دانشمندان قرون اسلامی (به روایت دکتر مصاحب در دایره المعارف پارسی) به صراحت گفته شده که ایرانیان قرنها از نام "تبرستان" یا "تپورستان" برای این آبها بهره میبردند و چون واژه مازندران جای تبرستان را گرفته مردم هم از نام دریای مازندران استفاده میکنند. بر اساس نظر استرابون واژه کاسپین از واژه "کاشیاپا" در سانسکریت آمده است. ولی درست همانست که بنا بر دلایل بالا (ودلایل زبان شناختی دیگر از جمله قواعد جمع بستن در زبان گیلکی که بر اساس آن جمع واژه کاسپی دقیقا کاسپین میشود)  که واژه کاسپین را برآمده از زبان گیلکی بدانیم.

خزرها چه کسانی بودند؟

خزرها قومی کوچ نشین از اقوام ترک بودند که بین سده های 7 تا 10 میلادی در نواحی جنوبی روسیه و شمالی دریای مازندران و بخشهایی از اوکراین میزیستند و گویا به دین یهود گرویده بودند. این قوم از اتحاد قبایل بسیار که همگی دارای زبانهایی از شاخه ترکی بودند تشکیل شده بود. استیلای آنان سرانجام در سده دهم میلادی و به دست اسلاوها از میان رفت.

 

گستره حکومت خزرها در سده 7 تا 10 میلادی

نتیجه:

جنانکه دیدیم, نامهای ایرانی از دیرباز بر آبهای شمالی ایران نهاده شده بودند. سده ها پیش از آنکه خزرها در بخشهای شمالی دریای مازندران حاکم شوند نامهای ایرانی همچون گیلان و کاسپین وتبرستان به تصریح همه تاریخنگاران برای این آبها به کار برده میشد واکنون که دیگر تبرستان نیست و به جای آن مازندران زیبا هست چرا از نام مازندران برای این آبها استفاده نشود؟  آیا به راستی درست است که ما ایرانیان که 7000سال سابقه تمدن داریم از نام قومی برای آبهای نیلگون شمالی بهره ببریم که نه تنها اساسا در شمال دریای مازندران میزیسته اند بلکه در سده 7 تا 10 میلادی بر آنجا حاکم بودند و تازه دست بالا نیمه متمدن بوده اند؟ کسانی که از نام خزر برای دریای مازندران استفاده میکنند باید بدانند که این کار هیچ تفاوتی با به کا بردن نام خلیج ع.ر.ب.ی برای خلیج پارس ندارد. گفتم اکنون که شکوفه های ملی گرایی و ایران پرستی به ویژه در میان جوانان ایرانی به بار نشسته است یاد آوری کنم که ایرانیان باید بکوشند تا نام درست و ایرانی و اصیل این آبهای نیلگون همانگونه که در سرتاسر جهان استفاده میشود در ایران خودمان هم به کار برده شود.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر